czwartek, 2 maja 2013

Naprawdę chcecie zatrudnić nianię? Cd.

Szanowni rodzice - dojrzeliście już do decyzji o zatrudnieniu niani?

Jeżeli tak, to zapraszam do wspólnego zanalizowania Waszych oczekiwań:


  • Wasza sytuacja zawodowa jest najważniejszą dla pierwszych ustaleń. Problemem jest praca dla korporacji - wyciska pracownika jak cytrynę i oczekuje czasu pracy ponad normę. Właściwie można stwierdzić, że normą jest naście godzin pracy dziennie. Jeżeli oboje tyle pracujecie to szukacie zastępstwa w rodzicielstwie!?  To będzie trudna sprawa - dziecko Was potrzebuje, Wy macie wyrzuty sumienia a niania staje się najbardziej znaną osobą Waszej pociechy. Jeżeli pracujecie dla budżetu / urząd i tym podobne/ to godziny pracy są podporządkowane kodeksowi pracy ale zdarzają się nadgodziny, szkolenia oraz podróże służbowe. Wcale lepiej nie wygląda prowadzenie własnej działalności gospodarczej - tutaj nawet o urlop trudno! Dlaczego o tym piszę? Niania zastępuje Was podczas czasu pracy - musicie mieć pewność na ile godzin dziennie powinniście ją zatrudnić.
  • Dojazd do pracy - ile czasu zajmuje, z jakiego środka komunikacji korzystacie, czy trasa jaką pokonujecie to tor z przeszkodami /korki!!!!/ Czas dojazdu trzeba doliczyć do planowanych godzin pracy niani. Ogłoszenia, jakie czytam: " Potrzebna niania na kilka godzin..." pokazuję, że rodzice nie mają jeszcze planu na czas pracy niani. 
  • Jaka jest Wasza sytuacja w miejscu pracy? Czy macie szanse otrzymania "wolnego" gdy niania nagle zachoruje? I nie pytam o wymagania kodeksu pracy ale o realne możliwości. Jeżeli jest to trudne już teraz warto uzgodnić awaryjne wizyty na przykład dziadków.
Pytacie, gdzie tutaj są nasze oczekiwania? Są, są. Z takich danych wynika na ile godzin zatrudnicie nianię oraz jak powinna wyglądać jej dyspozycyjność.

  • Wiek dziecka, jego stan zdrowia to czynniki determinujące Wasz wybór. Ważne jest aby niania miała już doświadczenia w opiece nad dzieckiem o zbliżonym wieku. Nie zgadzajcie się, aby Wasze dziecko było "królikiem doświadczalnym". Jeżeli dziecko wymaga specjalnej diety - niania powinna być w tej kwestii doświadczona lub... to Wy ją do tego przygotujecie / zalecenia lekarza, menu, wykluczenia pokarmowe MUSZĄ być opisane.
  • Jeżeli niania ma sprawować opiekę w Waszym imieniu, powiedzcie sobie nawzajem / jeśli się tak dotychczas nie stało / jakie zasady są w Waszej rodzinie najważniejsze. Jest to wspaniała okazja do osiągnięcia porozumienia w sprawach wychowawczych. Macie pełne prawo oczekiwać, że niania uzna te zasady za swoje własne w czasie pracy - / każdy ma prawo do swojego zdania /.
Dla mnie to jest podstawa - dalej będzie już łatwiej, tak zwane szczegóły techniczne za tydzień!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz