niedziela, 14 lipca 2013

Idealna niania w telewizji

Już dawno postanowiłam nie reagować na idiotyczne programy telewizyjne, gdzie aktorzy w ramach scenariusza i dekoracji "pokazują" nam świat kreowany przez producentów. Wielość tych audycji mówi, iż są oglądane a o to tylko telewizji chodzi - oglądasz tv - płacą tv. My sobie mózg rozmiękamy a telewizja zarabia!

Przyznaję się bez bicia! Tak, oglądałam co najmniej cztery odcinki programu "Idealna niania". Na początku nieźle się uśmiałam - zachowania rodziców i niań były komiczne, używany język / charakterystycznie głupawy / i prostacka schematyczność scenariusza - rozbawiły mnie! Po jakimś czasie przypomniałam sobie "karne jeżyki" pani Zawadzkiej- telewizyjnej super niani - poznałam rodziców, którzy bezkrytycznie przeflancowywali pomysły z TVN. Przeraziłam się, że monitorowanie niań wejdzie do kanonu naszych pracodawców. Koszmarna sytuacja - rodzice wiedzą, kiedy masz biegunkę czy menstruacje a my / jeśli dostąpimy wiedzy o monitoringu / zatracimy naturalność i nie będzie nas już cieszyć praca!

Zdawało mi się, że wystarczy nie oglądać. O nie! To za mało! Trzeba się temu przeciwstawić - tak mniej więcej wyglądały rozmowy z moimi pracodawcami. Z różnym efektem - niedowierzanie, że program telewizyjny to fikcja, "święte" oburzenie na przykłady zachowań "niań", nieufność - zawsze wobec nowych osób.

Teraz czytam na tokfm.pl wpis blogowy Fundacji Panoptykon. Fundacja uświadamia nam, że jesteśmy społeczeństwem nadzorowanym. Wydarzenia ostatnich dni to unaoczniają 

Panoptykon złożył oficjalną skargę, powołując się na art.18 u.1. Ustawy o radiofonii i telewizji, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Artykuł ten mów między innymi, że nadawcy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem. Ale..monitoring pracowniczy jest dozwolony prawem, oczywiście przy spełnieniu przepisów Kodeksu Pracy i Ustawy o ochronie danych osobowych.Hop, hop! Czy scenariusz tego, pożal się Boże, wstrząsającego reality show, mówi o zatrudnionych nianiach? NIE! Czy podpowiada jak zatrudnić nianię? NIE! Czy jest rozrywką, tanią i prostacką? TAK!

Jaka jest reakcja KRRiT? Pomijam, że odpowiedź zawiera błędy językowe, że cytuje tekst ze strony internetowej programu, która nie jest dostępna w całości dla zwykłego internauty / patrz linki powyżej / a język Departamentu Prawnego nie wspina się na wyżyny, oj nie! Nasz wysoki urząd o mediów mówi - nie, nie propaguje "Idealna niania" bezprawia.

Oczywiście, poznaliśmy także oficjalne stanowisko TVN-u. Z niego wynika, że Fundacja się nie zna na prawach budowania audycji telewizyjnych, czyli po naszemu:  zwiększania oglądalności. Ogólne przesłanie to zdyskredytowanie przedstawicielek Fundacji i trawestacja art. 267 Kodeksu Karnego - rodzic ma prawo wiedzieć, jest uprawniony - więc nie popełnia przestępstwa. Aby była równowaga, w piśmie z TVN występują błędy- na przykład ortograficzny.

Według KRRiT program "Idealna niania" nie propaguje działań niezgodnych z prawem. I tyle!

Zadaję sobie pytanie - czy wskazywanie normy, uzusu - braku zaufania społecznego, to jest działanie zgodne z prawem, tym zwykłym prawem, prawem człowieka do szacunku, prywatności?

A może nianie powinny pokazać kamerom w misiach właściwy palec w międzynarodowym geście?
Hm...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz